Svylančią košę pirmiausia išduoda pasikeitęs jos „plepėjimo“ garsas, kylančią audrą – griaustinio dundėjimas, o besiartinantį konfliktą – ištarta frazė: „tu negirdi, ką sakau!“ Tiesa, šios frazės mintis yra perkeltinė, tačiau kartais ji įgauna ir tiesioginę prasmę. Taip nutinka tada, kai klausa iš tiesų nusilpsta. Jeigu ji silpsta palaipsniui, pirmieji požymiai lieka nepastebėti arba ignoruojami.
Nesprendžiami klausos sutrikimai gali turėti kur kas rimtesnių pasekmių nei prisvilusi košė ar barnis su namiškiais, todėl klausos centras „Audiomedika“ bei „Norfos vaistinių“ tinklas kviečia išmokti atpažinti nusilpusios klausos ženklus bei NEMOKAMAI pasitikrinti klausą „Norfos vaistinėje“.
Klausą pirmas patikrina… televizorius
Klausos nusilpimas gali būti įgimtas arba įgytas dėl įvairių priežasčių: akustinių traumų, ligų ar jų komplikacijų, tam tikrų vaistų. Klausa taip pat gali silpti kartu su amžiumi. Klausos centro „Audiomedika“ klausos protezavimo specialistės Ievos Urbonienės teigimu, laipsniškai silpstančią klausą pirmieji pastebi kartu gyvenantys sutuoktiniai ar artimieji.
„Nusilpusią klausą turintys žmonės vengia pripažinti savo sutrikimą ir kaltę verčia girdintiems namiškiams – esą jie kalba per tyliai ar neaiškiai“, – patirtimi dalinosi I. Urbonienė.
Neretai pasitikrinti klausos žmonės ateina įkalbėti artimųjų, kad jiems įrodytų savo tiesą – aš girdžiu gerai, kiti kalba neaiškiai.
Vienas iš „kalbančių“ per tyliai ir neaiškiai yra televizorius. „Audiomedika“ klausos protezavimo specialistė juokauja, kad tai pirmasis prietaisas, kuris „patikrina“ klausą.
„Jeigu vienas iš namiškių televizorių žiūri tokiu garsu, kad kiti pyksta ir prašo patylinti, tai vienas pirmųjų ženklų, išduodančių nusilpusią klausą“, – tikino I. Urbonienė.
Triukšmas – ne sąjungininkas
Pasak „Norfos vaistinės“ vaistininkės-vedėjos Ramunės Buivydaitės, atėję į vaistinę, suprastėjusia klausa paprastai skundžiasi senyvo amžiaus žmonės, tačiau jaunesni pacientai taip pat vis dažniau ateina su skundais dėl pablogėjusios klausos. Tiesa, jie įprastai į vaistines kreipiasi jau pajutę simptomus – skausmą, užgulimą po plaukiojimo ar skrydžio, įtaria, kad yra susiformavęs ausų sieros kamštis. Vaistininkė pabrėžia, kad visais atvejais labai svarbu drąsiai konsultuotis su specialistais.
Jos teigimu, atpažinti nusilpusią klausą turintį lankytoją dažnai nėra sudėtinga. Klausydami vaistininkės patarimų jie įsitempia, pakreipia galvą garso link, bando žiūrėti į veidą ir skaityti iš lūpų.
„Drąsesni paprašo pakartoti, o nepripažįstantys arba jaučiantys gėdą dėl to, kad neišgirdo, tiesiog apsimeta išgirdę ir supratę“, – apgailestavo R. Buivydaitė.
Iš tiesų, bandymas skaityti iš lūpų, sudėtingesnis kalbos suvokimas esant triukšmingoje aplinkoje ar kai kalba daugiau nei vienas žmogus, taip pat yra nusilpusios klausos požymiai. Silpstant klausai žmogus silpniau girdi arba visai negirdi kai kurių garsų, tokių kaip S, Š, T, K, F, todėl suprasti žodžių, sakinių esmę darosi vis sudėtingiau.
„Išgirsti, ką sako gydytojas ar vaistininkas gali būti gyvybiškai svarbu. Nesupratus gydytojo rekomendacijų ar neišgirdus vaistininko pateiktų instrukcijų galima rimtai pakenkti savo sveikatai“, – tvirtino R. Buivydaitė.
„Kodėl tu šauki?“
Tiek namuose, tiek ir už jų ribų nusilpusią klausą gali išduoti dar vienas požymis – garsi kalba. Klausos nusilpimą patiriantis žmogus silpniau girdi ne tik artimųjų balsus, bet ir savo paties balsą, todėl ima kalbėti žymiai garsiau.
„Jeigu namiškiai skundžiasi, kad šaukiate, o ne kalbate, nors jums taip ir neatrodo, greičiausiai atėjo metas pasitikrinti klausą“, – sakė klausos protezavimo specialistė I. Urbonienė.
Specialistės teigimu, barniai su artimaisiais ir nesusipratimai tiek namuose, tiek kitose aplinkose tampa itin dažni, todėl nelieka nieko kito, kaip tik kreiptis į specialistus pasitikrinti klausą ir išsiaiškinti, kuris buvo teisus – klausos nusilpimą patiriantis žmogus ar jo artimieji.
Pasekmės nedžiugina
Klausos nusilpimo požymių pasirodymą ir klausos patikrinimą skiria išties didžiulis laiko tarpas. Tyrimai rodo, kad žmogus kreipiasi į specialistus praėjus vidutiniškai 5-10 metų nuo pirmųjų simptomų atsiradimo.
„Negirdėti aplinkos pirmiausia yra nesaugu. Jeigu negirdėsite svylančios košės, gali kilti gaisras. Eidami gatve galite negirdėti artėjančio automobilio ar dviračio skambučio“, – nesprendžiamų klausos sutrikimų pasekmes vardino klausos protezavimo specialistė.
„Norfos vaistinės“ vaistininkės-vedėjos R. Buivydaitės nuomone, už saugumą yra ne ką mažiau svarbi galimybė kokybiškai bendrauti, be baimės nesuprasti dalyvauti socialiniame gyvenime, palaikyti ryšį su artimaisiais, draugais, kaimynais.
„Manau, kad prasta klausa gali smarkiai apriboti galimybes, izoliuoti. Geras žodis visada sušildo, todėl būtų labai liūdna to netekti. Norint to išvengti, labai svarbios konsultacijos su specialistais ir prevencija“, – sakė R. Buivydaitė.
Nedelskite pasitikrinti klausą
Jeigu kyla įtarimų dėl klausos, specialistai visada rekomenduoja atlikti tyrimus ir išsklaidyti abejones. Vyresniems nei 60 metų amžiaus žmonėms klausą patariama pasitikrinti ne rečiau nei kartą per metus.
„Audiomedika“ klausos protezavimo specialistė patarė nedelsti, nes laikas nėra silpstančios klausos sąjungininkas. Ilgesnis delsimas gali vesti prie negrįžtamų procesų, kada padėti darosi sudėtinga ar nebeįmanoma.
Siekdamas paskatinti rūpintis savo klausa, klausos centras „Audiomedika“ bei „Norfos vaistinė“ suvienijo jėgas ir kviečia NEMOKAMAI pasitikrinti klausą. Klausą tikrins profesionalūs specialistai ir suteiks informaciją apie klausos svarbą ir jos problemas.
Registruokitės nemokamam klausos patikrinimui puslapyje www.klausa.lt, skambinkite telefonu +370660 28 339 arba teiraukitės vaistininko.