Be ko negalėtumėte įsivaizduoti šventinio džiaugsmo? Spalvingais žaisliukais papuoštos eglės? Kvapnaus pyrago? Iš tiesų šventišką atmosferą galima susikurti ir be šių komponentų, jeigu supa mylimi artimieji ir šiltas bendravimas. Vis dėlto, jeigu šventiniame šurmulyje dalyvauja klausos sutrikimą turintis artimasis, bendravimas su juo gali nebūti toks sklandus, kaip norėtųsi. Kokias dažniausias klaidas daro artimieji, sėsdami prie šventinio stalo su klausos sutrikimą turinčiu žmogumi ir kaip tų klaidų išvengti?
I klaida: per daug triukšmo
Galbūt apie tai nesusimąstome, tačiau iš tiesų jau netrukus į savo sūkurį įtrauksiančios žiemos šventės yra kupinos pačių įvairiausių garsų: muzika, svečių balsai, vaikų krykštavimas, jų žaisliukų skleidžiami garsai, indų tarškėjimas, televizorius, skambantys telefonai ir t.t. Visi šie mieli garsai klausos nusilpimą turinčiam žmogui yra foninis triukšmas, trukdantis klausytis ir girdėti, ką sako artimieji.
Norėdami palengvinti bendravimą, pasistenkite išjungti pašalinius triukšmus skleidžiančius prietaisus, užverkite langą, kuriame bendraujate. Iš kiemo sklindantis triukšmas taip pat trukdo susikaupti ir aiškiai girdėti žmogaus kalbą.
II klaida: prastas apšvietimas
Klausa silpsta, tačiau noras bendrauti, išklausyti ir papasakoti niekur nedingsta. Todėl klausos sutrikimų turintys žmonės bandydami suprasti pašnekovą pasitelkia kitą įgūdį – skaitymą iš lūpų ir veido išraiškų stebėjimą.
Blankus apšvietimas ar vakarienė žvakių šviesoje tikrai sukuria ypatingą šventinę nuotaiką, tačiau slopina galimybę stebėti pašnekovų lūpas, mimikas. Norėdami padėti klausos sutrikimą turinčiam artimajam verčiau rinkitės ryškesnį kambario apšvietimą.
III klaida: netinkama vieta prie stalo
Ne veltui interjero specialistai sako, kad apskritas stalas yra geriausias pasirinkimas, norint sukurti jaukią, bendrauti skatinančią atmosferą. Prasčiau girdinčiam žmogui apskritas stalas taip pat palankesnis, nes yra patogiau stebėti visus prie jo sėdinčius artimuosius.
Jeigu jūsų šventinis stalas yra stačiakampio formos, klausos sutrikimą turinčiam artimajam skirkite vietą stalo gale, atokiau nuo foninių garsų. Taip bus aiškiau matyti visus susirinkusius ir stebėti kalbančių emocijas bei lūpomis tariamus žodžius.
IV klaida: neignoruokite „dramblio“ kambaryje
Klausos sutrikimas nėra retas reiškinys. Jį turi 1 iš 6 suaugusių žmonių. Vis dėlto statistiniai duomenys rodo, kad kreiptis pagalbos į specialistus išdrįstama tik praėjus vidutiniškai 7-10 metų nuo simptomų atsiradimo pradžios, o delsimą neretai skatina ir visiškas artimųjų prisitaikymas ar problemos ignoravimas.
Šventinis šeimos susibūrimas – puiki proga pasakyti klausos sutrikimą turinčiam artimajam, kad jis yra mylimas, brangus ir labai laukiamas pokalbių dalyvis, o bendrauti trukdantis klausos sutrikimas yra išsprendžiama problema.
Linkime jaukių ir sklandžių švenčių!