„Mūsų siekis – padėti kiekvienai šeimai“, – sako Lietuvos šeimų, auginančių kurčius ir neprigirdinčius vaikus bendrijos pirmininkė Rima Sitavičienė. Ne vienai šeimai tiek organizacinę, tiek moralinę pagalbą suteikusi bendrija vienija visus, kurie ieško informacijos, sprendimų, nusiraminimo ir tuos, kurie nori padėti patys.
Pagalba – visiems
Pravėrus PAGAVOS duris, su plačia šypsena pasitinka ne tik bendrijos pirmininkė Rima, bet ir jos kolegės – Rūta bei Katažina. Jos sutaria, kad papildys viena kitą, pasakodamos apie bendrijos veiklą. Pokalbio metu darosi vis aiškiau, kad toks ir yra pačios bendrijos principas – papildyti vieniems kitus, užpildyti informacines ir dvasines spragas.
„Lengviau būtų pasakyti, ko mes nedarome“, – sako bendrijos pirmininkė Rima.
PAGAVA ne tik konsultuoja šeimas įvairiais klausimais, bet ir organizuoja stovyklas, žygius, išvykas, spektaklius kurtiems ir neprigirdintiems vaikams bei jas auginančioms šeimoms, veda mokymus, specialius užsiėmimus bei rūpinasi, kad kurtiesiems ir silpną klausą turintiems vaikams šalyje būtų gyventi lengviau ir maloniau.
„Pas mus dažniausiai ateina tėvai, kurie jau apverkė savo situaciją. Kritiniu metu jie dar neieško informacijos, išgyvena, kodėl taip atsitiko. Kai stresas praeina, tada pradeda galvoti, kur ieškoti pagalbos ir ką daryti“, – apie tėvų išgyvenimus pasakojo R.Sitavičienė.
Pasak bendrijos pirmininkės, dažniausiai tėveliai kreipiasi ieškodami informacijos apie neįgalumo nustatymo procedūrą, su ja susijusių dokumentų rengimą. Taip pat ieško surdopedagogų ir kitų specialistų.
„Ateina ieškodami informacijos, tačiau pasinaudoja galimybe prisijungti prie bendruomenės“, – pasakojo ji.
Dalintis, bendrauti, išgirsti
PAGAVOS specialistės vienbalsiu sutinka, kad bendrauti, kalbėtis, pasakoti, dalintis patirtimi yra kritiškai svarbu, todėl organizuojami susitikimai, renginiai, kurių metu tėvai gali pasidalinti savo džiaugsmais ir iššūkiais bei išklausyti kitų, panašią patirtį turinčių tėvų istorijų. Pasidalinus patirtimi ir išklausius šviesių istorijų, tampa žymiai lengviau.
Tačiau klausos sutrikimų turintis vaikas kuria ryšį ne tik su šeimos nariais – jis lanko darželį, mokyklą, būrelius, bendrauja su kiemo draugais, tad žinių, kaip padėti vaikui prireikia ne tik tėvams. Todėl PAGAVA organizuoja specialius mokymus pedagogams. Mokymų tikslas – papasakoti jiems apie klausos sutrikimų turinčių vaikų kasdienybę ir padėti sukurti visiems patogų mikroklimatą.
R.Sitavičienė visada skatina tėvus neslėpti klausos sutrikimo ir klausos aparatų.
„Kai kurie tėvai įsivaizduoja, kad bus geriau, jeigu niekas nežinos, tačiau tai netiesa“, – įsitikinusi ji.
PAGAVOS darbuotojai kartu su tėveliais atvažiuoja į mokyklas, pasakoja klasei apie klausos sutrikimą, rodo klausos aparatus, leidžia vaikams juos pačiupinėti, pabandyti, suprasti ir natūraliau priimti vieniems kitus, o patyčios dažnai atsiranda iš nežinojimo.
„Būna ir taip, kad, susipažinę su klausos aparatais, kiti vaikai sako – aš irgi tokio noriu“, – šypsosi Rima.
Specialistės įsitikinusios, kad tėvų vaidmuo ugdymo procese taip pat be galo svarbus. Pirmiausia reikia pačiam patikėti, kad pasaulis nesustojo.
„Ir įskiepyti vaikui, kad jis nėra prastesnis už kitus“, – tvirtino bendrijos PAGAVA specialistė.
Muzikos pamokos – ir smagios, ir naudingos
Kad klausos sutrikimų turintys vaikai gali gyventi taip pat, kaip ir gerai girdintys bendraamžiai, įrodo daugybė istorijų. Neretai sėkmingą reabilitacijos patirtį turintys tėvai ir jau paaugę vaikai patys ima savanoriauti ir padėti kitiems.
Būtent taip prieš 30 metų gimė ugdomosios muzikinės pamokėlės PAGAVOJE. Specialistės prisiminė, kad muzikų šeimoje gimus klausos sutrikimą turinčiai dukrai, tėvai nenuleido rankų. Muzikos pedagoge dirbusi mergaitės mama pradėjo organizuoti pamokėles. Klasėje yra nemažai muzikos instrumentų, pedagogė prisitaiko prie vaikučių amžiaus ir aplinkybių.
Vaikams šios pamokėlės ne tik smagios, bet ir naudingos kalbos vystymuisi.
Bendrijos pirmininkė Rima sako žinanti vaikų, kurie lanko muzikos mokyklas, groja, dainuoja ir jiems puikiai sekasi.
Jūs ne vieni!
Audiomedika rekomenduoja nelikti vieniems – bendrauti, dalintis mintimis, patirtimi ir atrasti naujų džiaugsmų.
PAGAVA vienija 7 regionines organizacijas, kuriose užsiregistravę virš 2 tūkstančių narių. Šis skaičius nėra visiškai tikslus, nes bendrijos veikloje dalyvauja ir neužsiregistravusieji.
Daugiau informacijos apie bendrijos veiklą, renginius ir pagalbą galite rasti puslapyje www.pagava.lt