Jei kas nors paprašytų įvardinti, koks darbas gali lemti klausos nusilpimą, kokia būtų jūsų pirmoji mintis? Fabriko darbuotojas? Stalius? Šaltkalvis? Jeigu mintyse paminėjote šias profesijas, esate visiškai teisūs, tačiau yra darbų, kurie iš pirmo žvilgsnio neatrodo pavojingi, bet iš tiesų yra rizikingi klausai. Kokie tie darbai? Susipažinkite.
Vairuotojai
Nebūtina vairuoti sunkiasvorį buldozerį – užtenka dirbti maisto išvežiojimo kurjeriu ir vairuoti motorolerį ar keleivinį autobusą, kad girdėtumėte nuolatinį triukšmą. Eismo burzgesiai, triukšmingi keleiviai, muzika, sklindanti iš keleivių grotuvų – tai kasdienė garsų visuma, su kuria susiduria viešojo transporto vairuotojai ir kurjeriai.
Nė vienas iš išvardintų garsų nėra kritinis, tačiau dažnus vairuotojų skundus dėl galvos skausmų ir spengimo ausyse lemia būtent visų šių triukšmų junginys vienu metu.
Pramogų pasaulio erdvė
Jeigu teko lankytis naktiniame klube ar koncerte, tikriausiai prisimenate, kaip turėjote ne kalbėti, o šaukti, kad jus išgirstų. Renginiuose, koncertuose dažniausiai muzika būna tokia garsi, kad negalite girdėti, ką sako šalia esantis žmogus.
O dabar įsivaizduokite, koks garsinis krūvis tenka visų, toje aplinkoje dirbančių žmonių ausims: renginių vedėjams, muzikantams, barmenams, padavėjams, apsaugos darbuotojams.
Tiesa, klaidinga manyti, kad tik rokas ar sunkusis metalas yra „kenksmingas“. Klasikinės muzikos ar džiazo garsai taip pat yra pavojingi, jeigu skamba per garsiai.
Pedagogai
Mokytojų ir vaikų darželių auklėtojų darbas yra gerokai rizikingesnis, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. Pedagogai rizikuoja ne tik savo kantrybės taure, bet ir klausa. Triukšmas pertraukų metu mokykloje, mažylių verkimas ir krykštavimas darželio grupėse – tai nuolatinis stiprių garsų fonas, kuris neleidžia klausai „pailsėti“.
Ne mažesnis krūvis gali tekti ir kitiems ugdymo įstaigose dirbantiems žmonėms.
Ūkininkai
Kai pagalvojame apie ūkininkavimą, greičiausiai pirmiausia įsivaizduojame laukus, pievas ir jose ramiai besiganančius gyvulius. Tačiau tam, kad laukai gražiai banguotų, pievos žaliuotų, o gyvuliams nieko netrūktų, ūkininkai turi gyventi nuolatiniame traktorių, kombainų, įvairiausių įrenginių ir agregatų keliamame triukšme, kurių sukeliamo garso stiprumas gali siekti iki 114 dB.
Oro uostų personalas
Tai žmonės, kurie krauna bagažą, prižiūri lėktuvų kilimo takus ar dirba kitą darbą, verčiantį kasdien klausytis orlaivių variklių gaudimo. Reaktyviniai orlaivių varikliai gali skleisti net iki 140 dB stiprumo garsą. Be to, klausą gali silpninti ne tik kurtinantis variklių garsas, bet ir keliamas slėgis.
Kaip apsaugoti klausą?
Garsas yra pavojingas, kai viršija 85 decibelus. Būvimas tokio garsumo aplinkoje gali sukelti klausos sutrikimų ar tinitą (ūžesį ausyse).
Kartais nutinka taip, kad negalime pasirinkti darbo aplinkos, tačiau galime bent pabandyti apsaugoti savo klausą ar sumažinti garso poveikį savo sveikatai. Štai keletas patarimų:
- Naudokite specialias apsaugines priemones (garsą slopinančias ausines ar ausų kamštukus).
- Lankydamiesi koncerte ar renginyje stenkitės būti toliau nuo garsiakalbių.
- Jeigu dirbate triukšmingoje aplinkoje, stenkitės kuo dažniau pailsinti ausis (jeigu tai įmanoma), arba bent vakarą praleiskite mėgaudamiesi tyla.
- Reguliariai pasitikrinkite klausą ir pasikonsultuokite su gydytoju ar klausos protezavimo specialistu.